Amsterdam Alternative in het Van Gogh Museum tijdens museumnacht
Op zaterdag 7 november vind de jaarlijkse museumnacht plaats in tal van musea in de stad. In het Van Gogh Museum aandacht voor de vrijplaatsen, kraakpanden, volkskeukens en broedplaatsen van Amsterdam.
Op het programma staan o.a.:
Kiosk of Solidarity (installatie)
The Kiosk of Solidarity laat zien hoe een kleine plek in de stad grote gesprekken op gang kan brengen.
De Sering (eten & drinken)
Deze Amsterdamse veganistische volkskeuken brengt mensen samen met lekker eten en goede gesprekken.
Filmavond buiten de gebaande paden
Tijdens Museumnacht neemt Jeffrey Babcock je mee naar de eigenzinnige wereld van underground cinema.
Van straatschat naar fantasiewezens
Geef afgedankte materialen een nieuw leven en laat je fantasie de vrije loop tijdens deze creatieve workshop.
Geef je oude T-shirt een tweede leven
Kunstenaar en ontwerper Rob Nisters laat je zien hoe je met textieldruk van een oud kledingstuk iets unieks maakt.
Biokunst - Jasper Riehm (installatie)
Jasper laat zien hoe de natuur zelfs op de meest onverwachte plekken kan groeien.
Amsterdam Alternative muziek:
23:00-23:40: Wilco Prinsen (live)
23:40-00:30: DJ Sjaak
00:30-01:10: BlackBeach (live)
01:10-02:00: DJ Baby Ganoush
Vincent van Gogh en zijn vrijplaats in Zuid-Frankrijk
Vincent van Gogh is een van Nederlands bekendste kunstenaars aller tijden. Niet alleen om zijn prachtige schilderijen maar ook omdat hij in een vlaag van van verstandsverbijstering een van zijn oren eraf sneed.
Minder bekend is dat hij in 1888-1889 in Zuid-Frankrijk een vrijplaats probeerde op te zetten om samen met andere kunstenaars te kunnen werken.
Het ‘gele huis’ in Arles
Enthousiast over het heldere licht en de kleuren in Arles ging Vincent vol passie aan het werk. Hij schilderde bloeiende boomgaarden en het binnenhalen van de oogst. Hij maakte een reisje naar zee waar hij de boten schilderde. Zijn stijl werd losser en expressiever.
Met zijn broer Theo schreef hij over het plan om in Arles een ‘Atelier van het Zuiden’ te vestigen: een groep kunstenaars waarvan Theo het werk in Parijs zou kunnen verkopen.
Paul Gauguin
Met een ‘kunstenaarskolonie’ in gedachten huurde Vincent vier kamers in het ‘gele huis’ aan de Place Lamartine. De eerste, en uiteindelijk enige die bij hem kwam wonen was Paul Gauguin. Die arriveerde eind oktober 1888 in Arles. Daar was wel wat aandringen voor nodig geweest, zoals een financiële bijdrage van Theo. Maar die had daarbij het welzijn van Vincent voor ogen.
Samenwerken
Vincent en Gauguin gingen hard aan het werk, maar hun samenwonen en samenwerken leidde niet alleen tot bijzondere schilderijen. De twee mannen hadden regelmatig heftige discussies. Hun ideeën over kunst bleken flink te verschillen.
Vincents mentale gezondheid
Waar Gauguin vooral werkte vanuit zijn geheugen en zijn fantasie, schilderde Vincent het liefst direct wat hij kon zien. Door hun verschillende karakters liepen de spanningen steeds hoger op.
Toen Gauguin dreigde te vertrekken werd de druk Vincent teveel. Hij raakte zo in de war, dat hij zijn vriend bedreigde met een scheermes. Later die avond sneed hij in het ‘gele huis’ zijn linkeroor af. Hij wikkelde het in een krant en bezorgde het bij een prostituee in de vlakbij gelegen rosse buurt.
Einde van een droom
De ochtend nadat hij zijn oor had afgesneden, werd Vincent opgenomen in het ziekenhuis van Arles. Zodra hij het hoorde nam Theo de trein om hem te bezoeken.
Direct na het ziekenbezoek reisde Theo terug naar Parijs, en ook Gauguin vertrok naar Parijs. Vincents droom van een gezamenlijk atelier bleek van korte duur. Hij kon zich naderhand maar weinig van het oor-incident herinneren.